2 lut 2014

Kredka do oczu - jak ją wybrać

Jakiś czas temu napisałam krótki artykuł dla portalu BeautyBook.pl
na temat kredek do oczu.
Pomyślałam, że umieszczę ten tekst również na blogu,
na wypadek gdybyście szukały jakiś informacji na ten temat :)
Zapraszam do zapoznania się z nim :)


Kredki do oczu mają rozmaite kolory i różną miękkość. W wyborze powinnyśmy się jednak kierować również naszym typem urody (w tym kolorem oczu) i umiejętnościami – mniej wprawna ręka lepiej poradzi sobie z miękką kredką, która jest znacznie łatwiejsza w aplikacji.

Rodzaje kredek

Zanim zdecydujemy się na zakup kredki warto zastanowić się, jaki efekt za jej pomocą chcemy osiągnąć: cienką i ostrą linię, czy np. grubszą, którą łatwo rozetrzemy? Każda z kredek jest bowiem przeznaczona do innego rodzaju makijażu.

  1. Kredka twarda – w konsystencji podobna do kredki do brwi, jest jednak mniej sucha niż ona. Pozwala na rysowanie precyzyjnych, cienkich linii, lecz nie nadaje się do rozcierania.
  2. Kredka miękka – ma bardziej kremową konsystencję, dzięki czemu można ją łatwo rozetrzeć, by uzyskać delikatniejszą, „miękką” linia. Można jej również użyć jako bazę pod cienie, aby zwiększyć ich intensywność i przedłużyć trwałość makijażu. Z reguły ma bardziej nasycony kolor niż kredka twarda. 
  3. Kredka gruba – idealna dla pań, które chcą szybko wykonać makijaż oczu przy użyciu jak najmniejszej ilości kosmetyków. Zwykle jest dość miękka, łatwa w użyciu i dobrze się ją rozciera, dlatego doskonale sprawdza się pod cieniami do powiek.
  4. Kredka wodoodporna – trwała kredka przeznaczona m.in.: dla miłośniczek sportu i pań, które mają problem z łzawieniem oczu. Zadowolone będą z niej także te, które zwykle wykonują kreskę na linii wodnej oka. Kredki wodoodporne występują w różnych kolorach, mają różną grubość i miękkość.
  5. Kredka automatyczna – nie wymaga temperowania, choć bywa zaopatrzona w małą temperówkę umożliwiającą łatwe i szybkie naostrzenie sztyftu, dzięki czemu narysowana linia jest cieńsza i „ostrzejsza”.

Kolory kredek
Wybór tej najlepszej dla nas dodatkowo utrudnia fakt, że kredki do oczu są dostępne w wielu kolorach. Najczęściej sięgamy po czarną, bo wydaje się nam, że jest najbardziej uniwersalna i każdej z nas pasuje. Nic bardziej mylnego! Kolor kredki powinien być dobrany do typu urody i koloru oczu. Oczy blondynek o delikatnych rysach twarzy lub pań o rudych włosach najlepiej podkreśli brązowa kredka. Czerń to najlepszy wybór dla pań o bardziej wyrazistej urodzie. Niebieskie oczy doskonale będą się prezentowały w oprawie kredki w odcieniach szarości, ale i wspomnianego brązu. Zieloną tęczówkę pięknie zaś podkreślimy kredką w odcieniach fioletu, natomiast posiadaczki brązowych oczu powinny sięgać po kredki w granatowym, zielonym, szarym i fioletowym kolorze.

Oprócz wymienionych wyżej kolorów w drogeriach znajdziemy też białe i cieliste kredki. Używa się ich najczęściej na linii wodnej oka, aby rozjaśnić spojrzenie, optycznie powiększyć oczy i ewentualnie ukryć oznaki ich zmęczenia.
Przy wyborze kredki warto wypróbować ją na skórze dłoni – w ten sposób sprawdzimy miękkość i rzeczywisty kolor. Dobra kredka (niezależnie od tego czy jest twarda czy miękka) nie rozmazuje się łatwo, nie łamie i nie rozpływa. Można ją łatwo naostrzyć. Ceny kredek – w zależności od marki – wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych. Pamiętajmy jednak, że wysoki koszt nie zawsze świadczy o dobrej jakości kosmetyku.

1 komentarz: